11 Nisan 2014 Cuma

YÜRÜYÜŞTE İÇLİK VE ÇORAP

Daha önce belirttiğimiz gibi yürüyüşte kıyafet donanımı çok önemli. Yürüyüşünüzün sağlıklı geçmesi ve olası kazalara karşı kullanacağınız malzeme size anlık yardımlarıyla çok şey kazandırabilir.
Yürüyüş çorabı, parmak ucu ve topuk kısmında olan ilave kalınlığı ile yürüyüşün vazgeçilmezlerindendir. Kaliteli bir botun içinde yaz ve kış kullanabileceğiniz bir çorap size yürüyüşe büyük konfor sağlar. Burada ilave dikkat edilmesi gereken konu, her yürüyüş öncesi ayak tırnaklarınızın kısa olmasına dikkat göstermektir. Yürüyüş sırasında ters basmadan kaynaklanabilecek bir tırnak kırılması sıkıntı yaratabilir.
Yürüyüşte içinize giyeceğiniz içlikler ter geçirgenliği yönünden çok faydalıdır. İçliğin teri alıp vücudunuzdan ayırması önemlidir. Bu şekilde bir durma anında soğuyacak terin sizi üşütmesinin önüne geçeceğiniz gibi vücudunuzun da kısa zamanda soğumasının önüne geçer. İçliklerin kış için uzun kollu ve yaz için t-shirt gibi giyilebilecek kısa kolluları mevcut olup, özellikle tam gün yapılacak yürüyüşlerde çantanızda bir yedeğinin bulunması oldukça faydalıdır.

Kışlık içliklerin altlıkları da mevcut olup, özellikle karda yapacağınız uzun yürüyüşler sırasında pantolonunuzun altında ikinci bir kat sağlaması bakımından hem vücudun sıcaklık kaybını önlemesi ve hem de pantolonun ıslanması durumunda ıslaklığın doğrudan vücudunuza olan temasını kesmesi bakımından oldukça faydalıdır.


Her zaman bahsettiğimiz gibi trekking (yürüyüş) sporu bir anlamda malzeme sporudur. Gideceğiniz rotaya göre malzemelerinizin tam olması yapacağınız sporu sağlıklı ve oldukça konforlu yapmanızı sağlar.

1 yorum: